Aleshabarnes1234
Aleshabarnes1234 Aleshabarnes1234
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 7 dollars. Rachel buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Rachel pays.

A pound of chocolate costs 7 dollars Rachel buys p pounds Write an equation to represent the total cost c that Rachel pays class=

Respuesta :

sandrashonoda sandrashonoda
  • 03-06-2021

Answer:

c = 7p

Step-by-step explanation:

i think

Answer Link

Otras preguntas

If ab = 10 and a2 + b2 = 30, what is the value of (a + b)^2?
How many grandparents have my grandparents? who can solve it is very good on maths! it is just a lpgic problem! i know the answer :)
least number that has 2, 3, 4, as factors
Differences between DNA and RNA include which of the following? (1) RNA consists of one nucleotide chain. (2) RNA contains the nitrogen base uracil instead of t
Differences between DNA and RNA include which of the following? (1) RNA consists of one nucleotide chain. (2) RNA contains the nitrogen base uracil instead of t
what is the kingdom and phylum of a euglena protest?
A flight instructor charges $50 per lesson, plus an additional fee for the use of his plane. The charge for the use of the plane varies directly with the square
A flight instructor charges $50 per lesson, plus an additional fee for the use of his plane. The charge for the use of the plane varies directly with the square
If it takes Mark twice as long to earn $6.00 as it takes Carl to earn $4.00, what is the ratio of Mark’s pay per hour to Carl’s pay per hour?
A flight instructor charges $50 per lesson, plus an additional fee for the use of his plane. The charge for the use of the plane varies directly with the square