Kellygurung1756
Kellygurung1756 Kellygurung1756
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

1.A dozen bananas cost nu; 24? a/how much do 3dozen bananas cost? b/what is the cost of 6bananas? c/what is the cost of 1banana's?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-07-2021

Answer:

12 banana cost=Rs.24

now

a)3dozen bananas=24/12×36=Rs.72

b)cost of 6bananas =24/12×6=Rs.12

c)cost of 1 banana =24/12×1=Rs.2

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION ASAPP
A nutrition periodization plan is sports specific but generally not athlete specific. a. true b.false
Question 21 Which of the following salts will produce an acidic solution? K2CO3 Sr(CIO4)2 KBr NH41 NaNO3
Use the same line to answer the questions Q1. Use the number line above to calculate the distances and displacements for the paths listed. Don't forget to inclu
A bond has a par value of $1,000, a market price of $300, and a 9% coupon rate. It will mature in 5 years. What is the current yield of the bond?.
Which sequence is modeled by the graph below?
In remarriage, women may trade child raising for enhanced economic security. This is referred to in the text as?
Read this paragraph from the National Oceanic and Atmospheric Administration, a federal agency focused on the condition of our oceans and atmosphere. What logic
What does summarizing involve? A. Detailing every aspect of what was just read B. Creating mental images of each idea in the text C. Inferring the relationship
Which reason best explains why "The Beginnings of the Maasai” can be classified as a myth?