shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

A severe freeze has once again damaged the florida orange crop. the impact on the market for oranges will be a leftward shift in a. the supply curve. b. the sup
(3m - 4n - 7) - (8m + n - 6)
Which equation please help me
What is the sum of the geometric sequence −3, 18, −108, … if there are 7 terms? −719,835 −119,973 119,973 719,835
"what is the goal of most public relations messages?"
A circle has a circumference of 9π What is the diameter of the circle?
Which excel cell entry will calculate the square root of 165?
Explain the difference between respiration and breathing?
Which geologic event occurred in new york state at approximately the same time as the extinction of dinosaurs and ammonoids?
Can u guys help me on number 14 and up