lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

kelby has several pets.she has b, birds,c cats, and f frogs. in this expression b+(c+f) represents the total number of pets kelby has what does c+f represent in
Write the inequality for the following graph.
A dotted half note has beats when the time signature is 4/4
how many valence electrons are in potassium
Things Fall ApartAchebe leaves many elements of Ibo culture unexplained. What future event(s) might necessitate his decision to reveal this secret? Can someone
Ahhh plz help Im so dumb X'D Which quotation from a Shakespearean sonnet is a couplet? A) “And yet by heaven, I think my love as rare, / As any she belied with
The difference between the number x and 13 is at least 15
Sigmund freud believed that personality develops ________. during early childhood during puberty in late adolescence in utero
if you guys go subscribe to Brandy barn I really need subs
boiling potatoes is a physical or chemical change