BaconArmy BaconArmy
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

Please help. Brainliest for the best answer.

Please help Brainliest for the best answer class=

Respuesta :

AlgebraicAardvark
AlgebraicAardvark AlgebraicAardvark
  • 01-09-2021
To find the cost per day, you need to find the cost per razor and then divide that over the week that it lasts.

$6.30 / 10 razors = $0.63 per razor.

$0.63 / week = $0.63 / 7 days = $0.09 / day since 0.63/7 = 0.09
Answer Link

Otras preguntas

The integrating center of the feedback mechanism is often a particular part of which structure of the body
Explain how each of the following people would talk about scarcity and trade-offs. a. The President of the United States: b. The leader of a developing nation.
Can someone help me please ?? :)
A section of DNA that codes for a specific trait is called a(n) ____________.
It's friday night. you already have a ticket to a concert, which cost you $30. a friend invites you to go out for a game of paintball instead. admission would c
A patient receives an injection of 2.0 ml of anesthetic. what is the equivalent of this volume in cubic centimeters? a.0.020 cm3 b.0.20 cm3 c.0.002 cm3 d.20 cm3
Isopropyl alcohol, commonly known as rubbing alcohol, boils at 82.4°c. what is the boiling point in kelvins?
If the concentration of atp in an e. coli cell is 3.8 mm, how many atp molecules are in a rod-shaped e. coli cell that is 2 micrometers long and 0.6 micrometers
Why does salt water prevent apples from browning?
You should create good ____ to ensure your workbooks are free of errors.