alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

One of the lamp posts at a shopping center has a motion detector on it, and the equation (x+16)2+(y−13)2=36 describes the boundary within which motion can be s
in the years leading up to world war II how ere germany’s and japan’s goals similar
In each case, are the two events dependent or independent? Toss a dime, and then toss a quarter. Pick a card from a deck of cards. Keep the card and pick anothe
Please help.. I will give points
An electron moves across earth's equator at a speed of 2.5 ???? 106 m/s and in a direction 35° n of e. at this point, earth's magnetic field has a direction due
What natural process most likely caused red coloring on a landform?
On venus the closest planet to the earth there is no water rewrite the above sentence with the correct punctuation and commas as necessary so all appositive are
Can states make marriage laws?
Laura is the fund-raising manager for a local charity. She is ordering caps for an upcoming charity walk. The company that makes the caps charges $6 per cap plu
PLZ ANSWER QUICK I NEED HELP