britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

Your objective should be specific to each job you apply for. Is this statement true or false?
Why is a protective apron or lab coat important to use when working with acids?
Will mark brainliest Iron chloride (FeCl3) and potassium oxide (KOH) react in a double displacement reaction. • What will the products of the reaction be? Expla
PLEASE HELP!!! 1)Put the words in brackets in the correct form. Human beings are characterized not only by their ________ (intelligent) but by their _________
heLPP PLEASeee What does the following diagram illustrate?
I need help with writing this in standard form (decimal). 2.6 times 10 to the 6 power
what is the equation that is parallel to the given line and passes through the point (-3,2)
what explains how buffere help cells to maintain homeostasis
Dario bakes a lasagna containing $\frac 23$ pound of parmesan cheese, $1\frac 14$ pounds of ricotta cheese, and $1\frac 13$ pounds of mozzarella cheese. Dario
Which of the following is an example of inductive reasoning? a. Researching what type of smart phone to buy before making a decision b. A chemist noticing a c