aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

Se dispone de un recipiente de 24 litros de capacidad y de tres medidas, A, B y C. Se sabe que el volumen de A es el doble del de B, que las tres medidas llenan
please answer!! Use the parabola tool to graph the quadratic function. f(x)=3x^2+6x−24 Graph the parabola by first plotting its vertex and then plotting a seco
how can the past of a country form its future? (2-4 paragraphs)
How to recycling planet earth
What is the length of BC? If the answer is not an integer, leave it in simplest radical form. The diagram is not drawn to scale. O11 ft 011√2 ft 011-√√3 ft 0 22
Will give 50 points for the answer to this
How many atoms are in 3.5 mol he?
1. (a) how would you express the population density of a terrestrial species?
Which of the following statements is the most likely explanation for why Japan so actively sought to claim foreign lands during its imperial period?
The day after a gun battle broke out during the Homestead Strike, Andrew Carnegie wrote this message in response to a cable from Henry Clay Frick: "Cable receiv