mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

When Marla gets dressed, she looks at herself in a mirror and reflects on what other people will think about her choice to wear sweatpants to jury duty. She isn
What kind of political system does hitler advocate
Hurry please Uranium-238 (U-238) decays into lead-206 (Pb-206). Which of the following is a true statement?A. Pb-206 is the parent, and U-238 is the daughter.B.
simplify (3x22)•6+[28-(4)2]=
Tariq lives in Palm Beach, Florida, and purchased a house for $250,000. The amount of millage for property tax is 11.8. What is the amount of property tax Tariq
Linguistics answers
spanish is por or para used for saying "per" day in english
Express the complex number in trigonometric form. 3 (1 point) 3(cos 0° + i sin 0°) 3(cos 90° + i sin 90°) 3(cos 180° + i sin 180°) 3(cos 270° + i sin 270°)
How do i go about writing a good thesis statement for a high school persuasive research paper?
Find the measure of each angle:​