kelseyannstewart2007 kelseyannstewart2007
  • 01-11-2021
  • Mathematics
contestada

A Toffee costs 15% more than a mint costs & 80. What is the price of a Toffee​

Respuesta :

twoweeks
twoweeks twoweeks
  • 01-11-2021

Answer:

the price of Toffee is 92

Step-by-step explanation:

first we have to find 15% of 80 which is

15/100 × 80= 12 than we add it with 80 because the toffee is 15% more than a mint and therefore we get 80+12=92

Answer Link

Otras preguntas

Why was it important for slaves to learn to read and write?
Solve this system by graphing. y = 2x - 7 y = - 3x + 8 (3, -1) (4, 1) (0, 8) (0, -7)
jjhgj hu u gygy ui i i
What do Della and Jim give up for each other and what gifts do they buy for each other?
A doctor allots 15 minutes for routine office visits and 45 minutes for full physicals. the doctor cannot do more than 10 physicals per day. the doctor has 9 av
What were two reasons for immigrants supporting political machines?
Question 3 of 10 how can onomatopoeia be used as a form of synesthesia? a. the sound of the word can imitate a visual effect. b. the sound of the word can imita
restaurant bill for 4 people is $120. The group leaves a tip of $18. What percent tip is that?
A(n) _____ is one of the 46 molecules of DNA (in 23 pairs) that virtually every cell of the human body contains and that, together, contain all the genes. Group
who wants to do truth and. d​