aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

ACTIVITY Which of these is an opinion? A Scientists sent the new lichen to Oregon State University. B Yosemite National Park is in California. С Scientists will
The quotient of a number is -5 decreased by 9?
Jimmy’s family moved to a tropical climate. For the year that followed, he recorded the number of days that had a temperature above 40 degrees C each month. His
hello! I had one quick question I wanted to ask just to make sure I was right. the question is "How do animals obtain the energy they need? "​
say which ones and dont comment just for the points if u do u will be reported
Which choice is a predator? O carnivore O producer O herbivore O decomposer
Thank u so much..... which one
what is the equation of perfect square polynomial?
Does the preamble to the Declaration of Independence indicate reasons why the new independent government might be similarly removed or overthrown? Why or why no
PLS HELP ASAP I DONT HAVE TIME FOR THIS, IT ALSO DETECTS IF ITS RIGHT IR WRONG