victoria880 victoria880
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

4. Jan bought donuts for $6.75. Each bagel cost
$0.75. How many bagels did she buy?

Respuesta :

princesspokemon987
princesspokemon987 princesspokemon987
  • 03-11-2021

Answer:

9 bagels

Step-by-step explanation:

Divide the price ($6.75) by the price of one bagel ($0.75) to get the amount of bagels Jan bought. (9)

Answer Link

Otras preguntas

What are the ways that citizens can follow in order to save water? i need 5 point min please
Explain why regular system cleanup is vital to ensuring the operating system runs efficiently. ?
5 - 4(2 - x) = 17 solve for x
Each side of a sandbox is 4 feet long. It will cost $1.87 per square foot to replace the sand in the sandbox. What would be the total cost to replace the sand?
........................................................................answer?
The sum of two numbers is 38. The greater number is 8 more than the other number. Find each number. Use a system of linear equations to justify your answer.
find the value of each variable x = y=
- Your cousin gave you $16 with which to 8 buy a present. This covered – of the cost. 9 How much did the present cost?
I will give brainilest!!!
These number groups all follow the same rule. What is the missing number? [4, 6, 4] [2, 5, 9] [1, 8, 49] [3, 7, __ ] A) 16 B) 20 C) 25 D) 32