Jazzyroar
Jazzyroar Jazzyroar
  • 05-01-2017
  • Mathematics
contestada

If 12 ounces cost $0.90, how many ounces could you buy for $7.20?

Respuesta :

Camron13
Camron13 Camron13
  • 05-01-2017
95.97 oz because if you divide .90 by 12 you will get 13.33333 repeating so you will multiply 13.33 by 7.20 and you will get 95.97
Answer Link
atqiyanafisa atqiyanafisa
  • 05-01-2017
12 × 7.20= 86.4; 86.4 ÷ 0.90= 96 ounces for $7.20
Answer Link

Otras preguntas

Prove thatTan a + sec a -1 1+sin a_____________ = _______tan a -sec a +1 COS a​
What is the size of ABC shown in the above figure
what are types of adverb and given good example
Why does Johnny tell Ponyboy he could never use a gun?
Handwritten solution required
now a days water management is very essential write your opinion on this​
What is the gradient of the line
2x-ay+5=0 if the slope of the equation is 3/2, then what is the value of a COULD YOU EXPLAIN IT TO ME STEP BU STEP, THE ANSWER KEY IN MY TEXTBOOK DIDNT HELP
text about lebanon's drinking water​
which of the following has a correct sentence structure a)the professor ask the students if they had completed their work by)Excitedly, the birthday party decor