gmartine0488 gmartine0488
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

ms. Heinz spent 12 dollars on 30 tokens for the field trip. What was the cost of 12 tokens

Respuesta :

cdelaney16
cdelaney16 cdelaney16
  • 01-02-2022

Answer:

$4.80 for her 12 tokens. That means that each token was worth 40 cents.

Answer Link
molly1034
molly1034 molly1034
  • 01-02-2022
12 dollars - 30 tokens
Make the tokens into 1 first by dividing both sides by 30

0.4 dollars -1 token
Then times the both sides by 12 because you are trying to see how much 12 tokens are


4.8 dollars - 12 tokens


Which means the answer is 4.80 dollars
Answer Link

Otras preguntas

How do you divide 925 by42
Marianna wants to buy a new tennis racket that costs $57.50. She has $8 and plans to save $4.50 each week. How many weeks will it take her to save the money?
Which is a site where sedimentary rocks form? a. deep underground b. forests c. volcanoes d. ancient seas
What kind of relationship would a mouse and a rabbit have? A. competitive relationship B. communalistic relationship C. mutuality relationship D. parasitic rela
how was new jersey different after it became a royal colony in 1702
Of glucose produces glycogen, the storage form of sugar, found in the liver and muscles
What property can you use to find 20x9x5
Hich words in the sentence are the adverb clause? Even though I'm moving to another state, can we remain best friends? a. even though I'm moving to another sta
describe the part played by germany in increasing european militarism.
Explain how you would find the sum 46+7