Allizon
Allizon Allizon
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Melanie brought a soft drink for four dollars and six candy bars. she spent a total of twenty-eight dollars. how much did each candy bar cost?
please show work and answer.

Respuesta :

phatbussy1
phatbussy1 phatbussy1
  • 01-03-2022
Each candy bar cost $4 bcs 24:6=4
Answer Link

Otras preguntas

True or False. Your weight will change on the moon?
Find the missing side for each triangle below
Instructions In this experiment, you will be using two different coins as a simulation for a real-world compound event. Suppose that a family has an equally lik
0.4 x 0.25, please explain how you got the answer.
A scientist discovers a new plant. After investigating its properties, the scientist concludes that the plant does not photosynthesize. What evidence might have
who was the first woman to host a network news program solo?
Select the correct answer. What is the basic unit of all matter? O A neutron OB. atom OC. electron OD. proton OE nucleus
What did Mrs. Dodds want from Percy
92 liters in 4 minutes = liters per minute
Kadeem rode his bike at a constant speed. He rode 1 mile in 5 minutes. Which equation represents the amount of time in minutes, t, that it took for him to ride