kayannasmart13 kayannasmart13
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

You purchased a​ 1.5-liter bottle of olive oil for​ $11.69. What was the cost per fluid​ ounce?

Respuesta :

AlexisOdinson934
AlexisOdinson934 AlexisOdinson934
  • 03-03-2022
It would be approximately 23 cents per fluid ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Please help! Which of these are the reason trade increased during the Middle Ages. Select ALL that aply. 1. Food became plentiful. 2. Craftspeople made more af
Which of these is the smallest unit that natural selection can change? A) a speciesʹ gene frequency B) a populationʹs gene frequency C) an individualʹs genom
Which are types of outside help available for people who are experiencing a lot of family stress?
What new ideas about society and human relations emerged in the enlightenment, and what new practices and institutions enabled these ideas to take hold?
Mark and Henry win some money and share it in the ratio 1:3. Mark gets ?9. How much did Henry get?
On the map above, the Red Sea is located at __________. A. Letter A B. Letter B C. Letter C D. Letter E
What are the sources of pressure on firms such as frito-lay to reduce their environmental footprint? 2. identify the specific techniques that frito-lay is using
The points (-2, -1), (5, -4), and (-2, -4) are vertices of a polygon. What is the best name for the polygon? obtuse triangle isosceles triangle right triangle a
what is a food chain and what does it do?
Memories of a Memory Have you ever witnessed something amazing, shocking or surprising and found when describing the event that your story seems to change the m