promsovantithmolika0 promsovantithmolika0
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada


Su Li has 13 kg of almonds costing $5 per kilogram.
How many kilograms of cashews costing $12 per kg
should be added to get a mixture of the two nut types
costing $7.45 per kg?

Respuesta :

maheshbhattarai201
maheshbhattarai201 maheshbhattarai201
  • 05-03-2022

Answer:

169/7 kg of nuts should be used

Answer Link

Otras preguntas

Find the slope of the line passing through the points (-1, 3) and (4, -7)
A condition in which a person has just finished running and is still breathing hard is called ___. 1. Oxygen Deficit 2. Steady State 3. EPOC
the width of a singles tennis court is 75% of the width of a doubles Court a doubles court is 36 feet wide how wide is a singles Court
Which of these sentences uses correct parallel structure?<br />After school, Sheila either walks home or is taking a bus.<br />Every evening, Jenny
You find an apartment that rents for $320 per month. you are also responsible for utilities that average $80 per month. what is your likely yearly cost for this
Whats the difference between a prokaryote and a eukaryote? (will upvote!! <333)
C6h12o6 o2 -> co2 h2o what is this formula for?
XML Schemas consist of: A. properties and methods. B. elements and attributes. C. structure and data. D. tables and relationships. View Answer Workspace Report
What is the diffrence between 6 thirty-sixes and 4 thirty-sixes.?
Mark's Gospel emphasizes service, power, and victory. True False