mckennat227
mckennat227 mckennat227
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

Write the equation. John is buying flowers for his sweetie. The roses cost $1.25 each and the vase to put them in costs $15.​

Respuesta :

cb0009
cb0009 cb0009
  • 04-03-2022

Answer:

y=1.25x+15

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which pure form of carbon is used in pencil lead? charcoal coal fullerene graphite
By 1700 slavery existed
who is the House"traffic officer"
Use the diagram below to answer questions 4-5. what is the value of x?
determine if the number 5.1x10^-8 is written in scientific notation
Question 7 Solve the following system of equations by using the elimination method. -4x – 2y = -12 4x + 8y = -24 (5, 3) (-6, -6) (3, 1) (6, -6)
Write an algebraic expression that models the situation “the piggy bank contained $25, and $1.50 is added each day.” Use d to represent the number of days a) 25
What is the number of moles of hydrogen that is needed to produce 0.253 mol of water
When the amount of output produced by a given amount of inputs increases, the MOST LIKELY result is A) overall productivity rises. B) economic interdependence
Given the point (-1, 8), answer the questions below: After that point was translated 5 units right and 4 units up, the coordinates of this particular point wou