thedumpgirlchavelle
thedumpgirlchavelle thedumpgirlchavelle
  • 02-05-2022
  • Mathematics
contestada

Mr Ahmad bought 2 fans and 3 table lamps for $540. Each fan cost 3 times as much as a table lamp. (a) Find the cost of each table lamp. (b) Find the cost of each fan.​

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 02-05-2022

Answer:

(a) $60

(b) $180

Step-by-step explanation:

Let the price of 1 table lamp be t.

Then the price of a fan is 3t.

2(3t) + 3t = 540

6t + 3t = 540

9t = 540

t = 60

A table lamp costs $60.

3($60) = $180

A fan costs $180.

Answer Link

Otras preguntas

What's a Mudslinging. Please help?
This is inverse functions...any help on 3aii?
When were fireworks first used in an official Fourth of July celebration?
What historical event do Americans celebrate on the Fourth of July? 1.Official signing of the Declaration of Independence 2.George Washington's birthday 3.The f
What American President was famous for playing golf every Fourth of July?
What's a Mudslinging. Please help?
This US national park covers 270 square miles, and 95% of it is underwater. Divers and snorkelers explore its shipwrecks and a bright coral reef, home to reef
What other countries celebrate the 4th of July?
How to find the inverse of the function f(x)=2x-3 ? Please
This song, written and recorded by Woody Guthrie, puts to music a walk along our country’s highways, valleys, deserts, and wheat fields. Name the tune. a. “Am