workinglj workinglj
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

And 18 ounce box of raisins cause $2.88 a 24 ounce box of raisins cost $3.60 which one is the better deal

Respuesta :

Mala388
Mala388 Mala388
  • 04-05-2022

Answer:

the 24-ounce box

Step-by-step explanation:

18/2.88 = 6.25$

24/3.6 = 6.67$

Answer Link

Otras preguntas

The first republic to secede from the country of Yugoslavia in 1990 was a. Slovenia. b. Macedonia. c. Croatia. d. Slovakia.
Each chromosome is divided into sections of DNA. The sections that hold the information to produce a characteristic are called...?
What was a major result of the Glorious Revolution?
The center of the asteroid belt is approximately 404 million kilometers from the Sun. State the name of the planet that is closest to the center of the asteroid
how is it possible for a compound to both have ionic and covalent bonds
The theme of the poem "Richard Cory" is that A. a person's inner reality is often hidden. B. surface glitter may be fool's gold. C. Richard Cory was a victim o
how is it possible for a compound to both have ionic and covalent bonds
Which particle has the greatest mass? (1) an alpha particle (3) a neutron (2) a beta particle (4) a positron
What is the role of turbines and generators in the production of electricity from wind?
an object with a mass of 6 kilograms accelerates 4.0 MS to the second when an unknown force is applied to it what is the amount of force