CutieCutieCutie
CutieCutieCutie CutieCutieCutie
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

Kelly buys 11 pens for $8.25.

What is the cost of 18 pens?

 

Enter your answer in the box.

$ 

Respuesta :

lukyo
lukyo lukyo
  • 02-02-2017

If 11 pens cost $ 8.25, then each pen costs

 8.25
———  =  $ 0.75
   11


So, 18 pens cost

18 × 0.75  =  $ 13.50   <———    this is the answer.


I hope this helps. =)

Answer Link
zgraveswippedcream
zgraveswippedcream zgraveswippedcream
  • 18-02-2021

Answer:  the answer is 13.50 if u r on k-12, if ur not  wut to tell u.

bc i said so! and i took the test.

Answer Link

Otras preguntas

how can you use food labels and DRIs to make sure you get enough iron
Choice of diet profoundly affects human health. only two common lifestyle habits are more influential than diet: _____ and _____.
What is the maximum length possible for her blanket?
Which of the following is a characteristic of a novel? A. Novels have only a few characters. B. Novels have simple, straightforward themes (and few of them). C.
Which type of sedimentary rock is formed from the remains of animals and plants? Mafic Organic Chemical Clastic
Which lobe of the cerebrum is responsible for vision?
How do Peter Zenger family members feel about the paper?
△ABC is mapped to △A′B′C′ using each of the given rules. Which rules would result in △ABC being congruent to or not congruent to △A′B′C′ ? Drag and drop each ru
List reasons why coral reefs are dying.
America gift to my generation