kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

Which statement indicates that an aquatic organism demonstrates k-selection
Planning a writing project involves determining A. main points, supporting ideas, and the order of your ideas. B. how to best research your topic. C. purpose,
03.02) For the function f(x) = x + 7, what is the ordered pair for the point on the graph when x = 2b? (1 point)
(a^3+14a^2+33a-20)\(a+4)
How did the creation of the Altaic slave trade affect colonies relationship with their mother countries?
which is the best definition of connotation
Why did Mississippi likely make it illegal to promote racial equality
What is the surface area of the triangular prism A.810cm^2. b. 756cm^2 c. 972cm^2 d.1944cm^2
What is 4% of 300? Enter your answer in the box.
-1 3/5 divided by (-2/3)