katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

Two thirds plus a number plus 4 is 7
many producers obtain the energy they need for life through __________. photosynthesis fermentation cellular respiration eating food
atoms of different elements are. a. too hard to compareb. exactly the same.c. different from each other.
Which two numbers are not integers? Select one or more: a. ¾ b. -1.326482546731654... c. √25 d. 0
What is the name of the relationship between 1 and 4? a. corresponding angles b. alternate interior angles c. obtuse angles d. adjacent angles
What is the explanation for the fact that most cells are small and have cell membranes with many convolutions?
which describes the underlined word in the sentence? sam's medieval chess set is unique. underlined words: unique a. indirect object b. direct object c. predica
write the equation of the line that passes through (2, 4) and has a slope of –1 in point-slope form. x – 4 = –1(y – 2) x – 2 = –1(y – 4) y – 2 = –1(x – 4) y – 4
What is the structure most responsible for maintaining cell homeostasis?
Which of the following words can be used as a noun? A. Younger B. Love C. If D. Happily