arianaa6715
arianaa6715 arianaa6715
  • 02-06-2022
  • Mathematics
contestada

A 7-pack of DVDs costs $31.71. What is the unit price?

Respuesta :

emmyp1661
emmyp1661 emmyp1661
  • 02-06-2022
Answer: $4.53

Explanation:
7 dvds cost 31.71 so divide 31.71 by 7
31.71/7 = 4.53
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-06-2022

The unit price of each is $4,53

Unit price is the value of each separate item. As per the listing, 7 DVD packs in total are $31,75. So, to know the value of each DVD, let's divide the total value - by the 7 DVDs.

$31,75 ÷ 7 = $4,53

Therefore, the unit value of each DVD is $4,53

Answer Link

Otras preguntas

How to solve this please help!!
what are the original 13 colonies and which became states first?
“Said I was the only girl in the whole world” Is that a cliche?⤴️
Concept that means identifying or giving credit to the owner or creative artist of a copyrighted
How to find an area of this figure?: thanks!
Conduction, convection or radiation
A way to think about 23/6 as this type of sum is (18/5 + 5/1) (18/6 + 5/6) (20/6 + 3/6) (1/6 + 5/6)!
Please help me on this.
what percent of 108 is 81
what led to the creation of the loyal legion of lumbermen and loggers ? A. the entry of the united states into world war 1 B. the Seattle general strike C. a s