dalalma dalalma
  • 04-07-2022
  • Mathematics
contestada

3 erasers cost $4.41. Write a proportion that would solve for the cost of 4 erasers.

Respuesta :

zarampa
zarampa zarampa
  • 04-07-2022

Answer:

$5.88

Step-by-step explanation:

3 erasers ⇒ $4,41

4 erasers ⇒ $A

A = 4 erasers * $4.41 / 3 erasers

A = $ 5.88

Answer Link
jsimpson11000 jsimpson11000
  • 04-07-2022

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

Proportion:

4.41 is to 3 erasers as   'x' is to 4 erasers:

4.41 /3     =  x / 4       <======this is your proportion

 or rearrange

      4 *  4.41/3   = x  

(this results in x = $ 5.88  for 4 erasers )

Answer Link

Otras preguntas

give present participate of the following verbs​
What's the distance between points (2,-3) and (5,1)
13 - 2(1-15) ÷4 what value is the equivalent?​
How does Chappelow explain a Mixed Economic System?
Please help pleasssssssseeeeeeeeee.
how to protect culture​
Point giveawayyyy ◅(◕⋃◕)▻. ⋂(◕▿◕)⋂
On what principles did the patriots base the Revolution? Why would a rebel be fighting? Consider the experiences of the Road to Revolution to support your answe
A group of tourists were supposed to cover an 18 km distance in a certain amount of time. However they actually traveled at a speed which was .5 km/hour greater
The scatterplot shows the monthly high temperatures for Austin, Texas, in degrees Fahrenheit over a 12-month period. Which function best models the data from Mo