a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

please help me :))))))
Daveed is the warehouse supply manager for a privately owned auto parts distributor. It is his job to take inventory of the products the company has available a
2 % of freshwater is locked in ______.
Reynelda has trouble tracing a complex shape with a pencil when she is in kindergarten, but she can do it quite well by the time she is in second grade. Is this
A standard Ford F150 has a standard tire size of 25.7 inches in diameter. You decided to replace the standard tires with a tire with a diameter of 28.2 inches w
During colonial times, great britain and france competed for control of areas of north america to secure their ability to:.
What happened in the election of 1828
Which battle was considered the high tide of the Confederacy, the point at which the Confederate army was last a major presence in the North
factor 2uv+5u+8v+20 factor polynomials
"What are the events in the story that happen in Montgomery May?" I give lots of points to the person who answers first.