cjones2333 cjones2333
  • 02-08-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $2.03. If Mason spent $1.16 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

soundofstringsbysury
soundofstringsbysury soundofstringsbysury
  • 02-08-2022

Answer: 4

Step-by-step explanation:

2.03 / 7 = 0.29

1.16 / 0.29 = 4

Answer Link

Otras preguntas

Write a short story about a marshmallow bunny that comes to life.
the mean of eight numbers is 4.5.give that the seven of the numbers are 9,2,3,4,12,13,1.find the eighth number
How many straight-line miles from Beijing to the newly created town of Qiyan?
Carly went to walk her dog at 11:45 a.m. and got back home at 12:30 p.m. How long was her walk
For how long do you think Connie had kept Jim’s letter? Give reasons for your answer.hints:- very long time preserved in a secret drawer in a tin box No clea
In hundred words describe computers​
How many straight-line miles from Beijing to the newly created town of Qiyan?
A carpenter wants to make a ladder, but he want to calculate the required wood for it. The distance between each step is 1 foot Price of wood is 500 per foot ca
Solve these equations. Show solutions on a number line. |x-7|=x-7
Plot (4, −34) on the coordinate plane.