Davier Davier
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

Arnies car used 100 cups of gasoline during a drive. He paid $3.12 per gallon for gas. How much did the gas cost?

Respuesta :

momofeaea
momofeaea momofeaea
  • 01-03-2017
$19.5 because there is 16 cups per gallon and 100 divided by 16 = 6.2 x 3.12  = 19.5  
 hope i helped :)
Answer Link

Otras preguntas

I paid $2.40 for dozen donuts. What is the unit rate?
How do the ability to make stone-cutting tools help homo habilis
The tribe lived in mississippi and lousiana
Which of the following best describes someone who came to the colonies in North America to start a business? a. entrepreneur b. consumer c. worker d. producer
In the system of mercantilism, an example of a trade item that a colony would not sell to Great Britain would be
I need help with number 7 and 8
what role did many native americans take during the war in the west? plzneed help a soon as possible
is it easier to subtract when the numbers are written above and below each other? explain your answer
A pie was cut into 8 equal slices if Ruben ate 3/4 of the pie how many slices did he eat
What is the oldest religion of the western world ? About how old is the faith