ms6ciazahKeny ms6ciazahKeny
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 20 pounds of seed cost $35, how much would 28 pounds cost at the same rate?:

Respuesta :

litzygzz00
litzygzz00 litzygzz00
  • 01-03-2017
Its 15.99 or 16 rounded
Answer Link
ben0126
ben0126 ben0126
  • 01-03-2017
the answer is $49 because 28 divided by 20 is 1.4 so i multiplied 35 by 1.4 to get $49. i don't recommend you do it this way but works for me. ask your teacher what the formula to do problems like this in the future.
Answer Link

Otras preguntas

26.5 - 9.3 using compensation
how did the Boston massacre socially impacted the English crown
Kristy ran 700 meters, while Jessica ran 4 kilometers. Who ran the furthest?Explain.
what is the answer to colby has 61 jars of spices.he wants to arrange them in arrays.what arrays could he use to arrange them
An animal hospital use a 3% bleach solution as a disinfectant. The solution is made by mixing the bleach with water. how many cups of bleach are in 1 gallon of
a stadium floor that is in the shape of a circle has a diameter with length of 210 yards. which of these measurements is closest to the area
solve... simplify this radical expression √216v
PLEASE I NEED HELP !!!! In a well written paragraph (5-7 sentences )how would you respond to someone who asked "Why do Christians believe in God and not in sci
Fungi fall under the Plantae kingdom. a. True b. False
Which one of the following types of exercise involves abrupt, explosive movement? A. Isometric B. Isokinetic C. Plyometric D. Isotonic