lolziekween
lolziekween lolziekween
  • 02-03-2017
  • Mathematics
contestada

Sally Snacks is selling snack bags for $2.99 per bag. They sell pallets with 50 bags for $97.88. How much will Ali spend if she buys 12 pallets of snacks? How many bags did she buy?

Respuesta :

schiou
schiou schiou
  • 05-03-2017
12 pallets of snacks costs ali $1174.56 (12*97.88). since there are 50 bags per pallet, ali buys a total of 600 bags (50*12).
Answer Link

Otras preguntas

What is the tangent ratio for ∠A?
Interest groups are _____ organizations. federal party illegal private
What is the value of log 13? Use a calculator. Round your answer to the nearest tenth.
define self reliance and its attribute​
Read the quote below: "Then he began to read in a low, stumbling voice that grew firmer as he progressed from line to line... 'The Sea of Faith Was once, too, a
how do you think your daily routine may differ from someone growing up, for example, in small village in nepal or india?
A 9-kilogram bag of cement costs $12.22. What is the unit price, rounded to the nearest cent
Simile is a kind of figurative language. True False
Why do we still read Romeo and Juliet?
A(n) is formed when groundwater that flows in an aquifer between two layers ofimpermeable rock is forced to the surface by an increase in pressure,OA artesian w