Seudónimo Seudónimo
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Lisa went to the hardware store and bought 12 pieces rope. Each rope was 3 4 of a meter long. If the rope cost $3.50 a meter, how much did she spend?

Respuesta :

drew53
drew53 drew53
  • 03-03-2017
12(3/4)(3.50)=31.5.
Answer Link
Stephanie851216
Stephanie851216 Stephanie851216
  • 03-03-2017
12 (or 12/1) x 3/4 = 36/4 = 9
$3.50 x 9 = $31.50
Answer Link

Otras preguntas

What is the connection between kinetic energy, temperature, and freedom of movement?
Review the poster What form of propaganda is used this poster? O glittering generalities O name-calling O bandwagon O scapegoat
help me please! giving brainliest.
PLSSS HELP IF YOU TURLY KNOW THISS
The Gros Michel (aka Big Mike) banana was once the primary banana export around the world. Because the banana is a seedless. hybrid, every Big Mike plant was cu
How many moles of potassium sulfide are there in 61. 0g.
Solve the triangle AMDM
Which figure can be formed from the net?
What story is the labyrinth from in greek mythology.
What is the area of a rectangle with a length of 214 inches and a width of 234 inches? 714 in² 6316 in² 4316 in² 3332 in²