Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

Y ni se les ocurra etiquetarlos porque eso sí que no les gusta. "Ser un hipster es la moda de escaparle a la moda y, de alguna manera, implantar la propia. Sin
Teamwork competencies include keeping the team on track and expecting quality work.T/F
How many apples can be purchased for $10
Please help! This is for the book the Odyssey. I only need help with #2.
Need help with exercises 3,4,5 Will give brainliest!!!
what kind of solid often has the highest melting points? A.) solids made of nonpolar molecules B.) solids made of atoms C.) solids made of ionic bonds D.)solids
Eight times a number n less than 72
From a(n) _____ standpoint, the effect on performance motivation may be limited in ownership program because of the less obvious link between pay and performanc
is my answer correct?
Evaluate 3x2+x-2 when x=-2