hollwoodfaith hollwoodfaith
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

An office supply store advertises 4 reams of paper for $10.00 . How much would 6 teams of paper cost at this rate

Respuesta :

honeymoonxo
honeymoonxo honeymoonxo
  • 01-05-2017
To find the cost of one, you would have to divide 10 with 4 to get 2.5. So 1 team(or ream? i'm not sure on what you mean.) is equal to $2.50. Multiply that with 6 to get $15.00 :) 
x
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
4 reams:$10
6 reams:?
6×10÷4=$15. As a result, it will cost $15 for 6 reams of paper at this rate. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

75 is 15% of what number​
Which is the quotient of 24.6 : 5? A. 0.49 B. 4.9 C. 4.92 D. 49.2
how to forgive yourself for cheating and not telling?
What was happening when the haitian constitution was written.
Add. 3/10+(−7/20) Enter your answer as a fraction, in simplified form, in the box.
1. The French and Indian War was a cause. What was the effect event ?
the following totals for the month of april were taken from the payroll records of noll company. salaries $120,000 fica taxes withheld 9,180 . the entry to reco
How long did the first war with Iraq last? 100 days 10 months 100 hours 1 month
X^2+12x=15 Solve using Quadratic formula it can’t be a decimal
Clare has 5 yards of ribbon. It takes 1/2 yard to make a bow. How many bows can Clare make with the ribbon? Write a multiplication and division equation showing