barbie312
barbie312 barbie312
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

Manuel bought 17 pounds of flour for $7. How many dollars did he spend per pound?

Manuel bought 17 pounds of flour for 7 How many dollars did he spend per pound class=

Respuesta :

jakeclauss17 jakeclauss17
  • 03-05-2017
.41 dollars a pound
.25 dollars an hour
Answer Link

Otras preguntas

In _____ cultures, individuals are seen as separate from one another, and independence and self-reliance are highly valued. while in _____ cultures, individuals
Calculate the discriminant to determine the number of real roots of the quadratic equation y = x^2 + 3x - 10 Ono real roots three real roots two real roots one
If f(x) = 5x, what is fr¹(x)?
The 4 types of microscopes, their descriptions, and an example use are:​
Which is correct grammar? 2. _________ a. Me duele las orejas b. Me duelen las orejas. c. Las orejas dueleme. d. Las orejas me doler.
3. What of the following is the main components of computer system? a. CPU, Input unit, Output Unit, Memory Unit b. CPU, Memory, System bus, Input, Output, Pen
What is an example of service in the cement industry
Paul Stafford and Al Harrison, from NASA, and Jim Webb, a NASA Administrator, have different points of view regarding the 'race to space'. Compare and contrast
Which of the following is a characteristic of a scientific theory? aIt explains how nature works. bIt is based on a single experiment. cIt should not be possibl
I need help asap!!! I will without hesitation give brainliest to whomever gets this