Seudónimo Seudónimo
  • 01-06-2017
  • Mathematics
contestada

Which is a unit Rate?

A. 15 miles per gallon
B. 5 pounds in 2 bags
C. $8 for 3 boxes of crackers
D. 22 gallons in 5 days

Respuesta :

Kastman
Kastman Kastman
  • 01-06-2017
A, the answer is A. ----------------------just using space------------------


Answer Link
gettingoldfortniteba
gettingoldfortniteba gettingoldfortniteba
  • 02-07-2020

Answer:

15 miles per gallon  is a unit rate.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How did many people probably feel about having limited access to common goods due to rationing in World War 2?
The singe red shirt seemed out of place hanging _______ many green blouses.
kiss me if I'm wrong 1+1=63623756845493874975398769746793795634
Lucy is pulling weeds out of her garden. The garden starts with 3 weeds, but each time Lucy pulls 1 weed, 3 more weeds grow in its place! How many weeds will be
write about the receipe abput tea ​
decrease 64kg in the ratio of 5 :8​
what time will it bein South Africa if it is 8p.m in Japan?​
Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided. What is the solution of the equation? 3√(x+2)3+3=27 (4
297/1000 in simplest form​
Racionalización, matemática. Ayuda jeje