morgan3201 morgan3201
  • 02-06-2017
  • Mathematics
contestada

A 3-pound bag of apples costs $5.25. What is the unit price of a pound of apples?

Respuesta :

nothing66
nothing66 nothing66
  • 02-06-2017
The only thing you have to do is divide 5.25 with 3 and that's how much it costs for one pound of apples.
Answer Link
chloena23
chloena23 chloena23
  • 02-06-2017
$1.75 per pound.
$1.75 x 3 = $5.25
Answer Link

Otras preguntas

Is fungus considered as a decomposer?
14. ____ the years, globalization has been responsible ____ the way we see the world today. A - In/to B - Over/for C - During/of D - For/on
the doghouse shown has a floor,but no windows. find the total surface area of the doghouse, including the door
estimate 5,738,055×32
Which of these is a simplified form of the equation 7y + 7 = 9 + 2y + 2y? 3y = 2 7y = 6 11y = 16 4y = 16
2dimensional shapes that had 8angles in all
A theme or message of war of the worlds
7.2 times 12 times 0.23 = round to the nearest hundredth
Why are aye ayes called that way? Plz help!
one in ten plus one. how much is it?