johniquerobinso johniquerobinso
  • 02-06-2017
  • Mathematics
contestada

phillip bought 12 used cds and dvds.cds cost $2 each,and dvds cost $3 each.he spent $31,not including tax.how many dvds did phillip buy?

Respuesta :

irspow
irspow irspow
  • 02-06-2017
Let c and d be the number of cds and dvds respectively.

c+d=12

c=12-d

The we are told that:

2c+3d=31, using c found above in this equation gives you:

2(12-d)+3d=31

24-2d+3d=31  

24+d=31

d=7

So Phillip bought 7 dvds.

check...

3*7+2(12-7)=31

21+2(5)=31

21+10=31

31=31
Answer Link
zame
zame zame
  • 06-02-2021

Answer:

he bought 7 dvds

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What characteristics suggest that the second example is written in blank verse? o no rhyme, ten syllables to a line, and no pattern of stressed and unstressed s
Find the roots of this polynomial x^2 -9x+8
Symptoms of excessive stress include all of the following except
Why did Nathan C. Barnett hide the state seal in 1868? A) Barnett did not like the original design of the seal. He did not want Southerners to be sad about the
table Camillo is making gourmet peanut butter and jelly sandwiches for a food challenge. What is the unit price of a loaf of bread at each store? Store A: Stor
p= -5x2 + 70x - 165​
The Vega family has a cell phone plan that costs $75 per month including taxes and fees.The plan lets the 5 members of the Vega family share 1,000 of talk time
i NEED HELP ASAP with my science analysis questions !​
The cost of pumpkin seeds is proportional to their weight. A 24-ounce bag of pumpkin seeds costs $6.00. What is the unit rate for the pumpkin seeds? $0.24 per o
What is men squared?