karinamt
karinamt karinamt
  • 01-07-2017
  • Mathematics
contestada

Carlos bought 29 pounds of rice for $12 How many pounds of rice did he get per dollar?

Respuesta :

playerawesome1
playerawesome1 playerawesome1
  • 01-07-2017
29 / 12 = x / 1
29 / 12
x = 2.42 about
Answer Link

Otras preguntas

Why does Luka need to revise his thesis statement? It is missing a clear topic. It contains the wrong tone. It is missing a clear viewpoint. It contains grammat
compare 1 mole of H2, 1 mole of O2 and 1 mole of F2 (a)which has the largest number of molecule?explain why (b)which has the greatest mass? explain why
It is mentioned that energy utilized for exercises comes from the breakdown of ATP (adenosine triphosphate). Please explain the process.
Which of the following statements is false? a. The method’s return type specifies the type of data returned to a method’s caller. b. Empty parentheses followi
Give an example in which velocity is zero yet acceleration is not.
A systematic process for gathering and interpreting information about individuals regarding a business problem or market opportunity is called
Why do algal blooms form and what do they ultimately cause?
Which of the following hormones will affect blood glucose levels? a. cortisol b. insulin c. glucagon d. human growth hormone e. all of the above
What fruit is the commonest in the world but also very fast to eat?​
The Production Possibilities Model (or Curve/Frontier –PPC/PPF) assumes a constant timeframe as well as constant ______________ .