javierarechigaou1hmz javierarechigaou1hmz
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

Two pounds of peaches cost $4.20. How much will five pounds cost?

Respuesta :

irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
Set up multiplication of ratios so that they cancel out units that you do not need in your final answer...

5lb($4.20/2lb)=$10.50
Answer Link
choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
2 pounds of peaches cost $4.20
5 pounds of peaches cost $??

5 x 4.20 / 2 = 10.5

answer

five pounds will cost  $10.50
Answer Link

Otras preguntas

what is the authors main purpose of the first three paragraphs of the article?
Why did people in most European nations believe that the war that started in August 1914 would end quickly
The contributions of this man, more than any other, helped the U.S. Navy become the third strongest naval power at the turn of the nineteenth century. A.Wil
Liquid-filled thermometers are examples of digital devices. true or false?
(02.02 LC) Which of the following best describes chemical weathering? A. A process in which ice wears away at rocks over a long period of time B.A series of ch
Counterfeit activity? A) lowers people’s acceptance of currency. B) destroys currency in circulation. C) leads to currency being taken out of circulation. D) In
2 1/4+8/5 need to figure this out
Easy access to guns make it more likely that a teenager will commit crime.
PLS HELP ASAP I WILL GIVE BRAINERLIST
14. Give the inequality –5 4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5