giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

Joey saved 29.00 for his party.he bought goodie bags for his ten guest. One goodie bag cost 2.29.how much will he have left after buying ten goodie bags
HELP PLEASE !! how are waves, engery, and matter related??
Read the conversation.CHAIRMAN REED. I’d like to call this meeting to order. Mr. Hollembeak, your willingness to meet with us today speaks to your openness and
3 2/5 to an improper fraction
In the figure below, triangleDRW is a right triangle. Find the cosecant of angle R.
need helps 50 points and branliest!! 1. how id ghis map different from a typical map of the united states? 2. what do the new names on the map have in common?
A pitcher has 16 cups of water in it. During the day, Aditi drank 5⁄2 cups, Kavitha drank 15⁄4 cups, and Rahul drank 33⁄8 cups. What are these amounts as mixe
which is most important in the formation of canyons
Which of the following statements is true about a story's narrator? (5 points) a) The narrator is usually the author so that he or she can tell you what all o
a club is planning a banquet. The club spends $60 for each table of 8 guests (dinner included). The club also spends $46 on decorations, $225 on a DJ, $150 on a