gjevoncb7341ou3d4a gjevoncb7341ou3d4a
  • 03-08-2017
  • Mathematics
contestada

Aaron's hourly rate is $8 more than Rachel's if both of them work for 2 hours and received a total of $124 what is Rachel's hourly pay

Respuesta :

sergibcnusa sergibcnusa
  • 03-08-2017
a=r+8, ok?

2*a + 2*r = 124, right?

a+r = 62, a = r+8 ---> 2r + 8 = 62, r = 54/2 =27, so

Rachel's hourly rate is $27, Aaron is $35.

Check: 1 hour both $62, 2 hours 124!
Answer Link
JessicaDaggett16
JessicaDaggett16 JessicaDaggett16
  • 03-08-2017
Rachel's hourly pay is $27/hour and Aaron's hourly pay is $35/hour. 
27 x 2 = 54
35 x 2 = 70
70 + 54 = 124
Answer Link

Otras preguntas

describe the trends for world population and water use
Using the following prices, calculate the unit price to determine how much it would cost for 7 muffins and 14 juice boxes. $7.74 for 6 muffins $5.52 for 8 juice
1.3m equals How many mm
HELPPPPPPPP I am taking it now
Look at photo, I will mark brainliest for who ever answers first!
Which of the following is not a part of all cells
Wanda is a prosecutor. She has presented her case and is now waiting for the defense to present the opposing side. After questioning the defense’s witnesses for
mental maps are ____ about how space is arranged A. legends B. easily memorized C. personal conceptions and memories D. rhymes and songs ​
The temperature on Monday night was 34 degrees below zero. It rose 7 degrees at sunrise. By noon is rose 17 more degrees. At sunset if fell 4 degrees. What was
which situation represents 25 x + 500 ≥ 50 x + 250?