joli2020
joli2020
03-08-2017
Mathematics
contestada
Please explain your answer
Respuesta :
texaschic101
texaschic101
03-08-2017
3.57 / 14 = 0.255 = 26 cents per oz
2.04 / 8 = 0.255 = 26 cents per oz
Both cost the same per oz <=
Answer Link
michaelray560
michaelray560
03-08-2017
The answer is C
take 3.57/14 to find the price for one ounce
Repeat 2.04/8
The answers are the same meaning that they both cost the same per ounce
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 94+ )
Otras preguntas
consider a family with three children in which both parents are carriers for cystic fibrosis. what is the probability that they will have exactly one affected c
Compare the ideas of Martin Luther and the ideas of the Catholic Church in the 1500s:
a nurse is caring for a client in a critical care unit. with what type of shock does a client experience a pooling of blood flow to the peripheral blood vessels
concrete can take up to ~30 mpa of compressive stress. the density of concrete is about 2.4 g/cc. what is the height limit of a vertical concrete pillar, withou
If you are neither relaxing or contracting a specific muscle, what is happening to the amount of atp that is available in that muscle cell?.
a jeweler is wearing a 20 d magnifying lens directly in front of his eye. if his near point is a typical 25 cm, how close can he hold a gem that he is inspectin
the procurement management plan: a. describes how supply chain partners will be managed. b. describes how a project team will acquire goods and services they ch
we made a close study in class of an extraordinary japanese temple complex (depicted below) that is re-built, identically, at predictable intervals. what is the
which of the following are types of manageable questions? a. leading questions b. loaded questions c. close-out questions d. impulse questions
____ computing means the organization owns their it infrastructure and maintains it in their data centers.