kingghost61235 kingghost61235
  • 03-01-2024
  • Mathematics
contestada

Elmer bought 4 pens for $1.96. What was the cost of each pen? Let p= the cost of each pen

Respuesta :

ayenoe13
ayenoe13 ayenoe13
  • 03-01-2024

We know that Elmer bought 4 pens for $1.96. Let’s use the variable p to represent the cost of each pen. Then we can write the following equation:

4p = 1.96

To solve for p, we can divide both sides of the equation by 4:

4p/4 = 1.96/4

p = 0.49

Therefore, the cost of each pen is $0.49

Answer Link

Otras preguntas

how is HIV transmitted​
write a letter to your friend telling him why you want leave your school.​
what simile does elie wiesel use to describe moishe the beadle? given the information that moishe tries to share with the people of sighet later in the chapter,
How many solutions does the equation have ? |- m| = 12
There are 130 people in a sport centre. 61 people use the gym. 68 people use the swimming pool. 60 people use the track. 25 people use the gym and the pool. 30
Which paragraph BEST supports the conclusion that the authors detect unfair hypocritical attitudes in society? A) Paragraph 1 B) Paragraph 4 Paragraph 5 D) Para
what simile does elie wiesel use to describe moishe the beadle? given the information that moishe tries to share with the people of sighet later in the chapter,
Father bought a radio change into tag question​
How did the American Revolution begin to bring an end to slavery. HELP ASAP!
Complete the hypothesis statement by filling in the blank. The best answer gets brainlist