sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

Enter your answer in the box. x=
In 1763, the French and the English traveled to Paris to A. sign "The Treaty of Paris" B. meet C. revisit tactics
Writing Situation: The park in your area has only one tennis court. It is always crowded and one has to wait at least two hours before getting a chance to play.
3(8) - 15 /12x19-2x7 what is it
A balloon rises to 100 feet in 4 minutes and 125 feet in 5 minutes. Write and solve an equation to find the distance the balloon rises in 8 minutes. Use d for d
help please???????????
Noun-adjective agreement says that this sentence is incorrect. why? “yo tengos ojas verdes”
A bar association is a group of A. lawyers. B. judges. C. city officials.​
Maria deposited 1200 in savings account for 5 years. The interest rate is 4. 5%. What will be total balance in her account after 5 years.
PLS HELP!!! Choose the best definition of synthesizing information. A.You must find information from many sources and cite each source separately. B.You must c