peytonburkerock
peytonburkerock peytonburkerock
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

School pennants cost $18 each. Ms. Lee says she will pay $146 for 7 pennants. Is her answer reasonable? Explain.

Respuesta :

DatsaForgoten
DatsaForgoten DatsaForgoten
  • 03-10-2017
im going to say no because 18 multiplied by 7 is equal to 126 when Ms. Lee is buying the pennants for 146
Answer Link
Mhanson20000
Mhanson20000 Mhanson20000
  • 03-10-2017
yes, because 18 times 7 = 126. so she will still have $20 left over.
Answer Link

Otras preguntas

which of the following is an example of an infrastructure problem in mexico city
which sentence best describes the tone of the passage from the radio broadcast compared to the passage from the book ?
which statement best illustrates how a leader might use logos in a wartime speech? (APEX) a. The leader reminds the audience of the lives sacrificed in the war
Ben is making math manipulatives to sell.He wants to make at least $450.Each manipulative costs $18 to make.He is selling the for $30 each. What is the minimum
Sarah's Net Income for the year is $25,000. The withdrawals Sarah made during the year amounted to $30,000. Which of the following statements is true of the eff
write the linear equation in slope intercept form 9x-7y = -7
Help with this homework
what is -130=-5(3x+3) +5?
DO all organisms share the same genetic code
A box contains seven green marbles, six blue marbles and eight orange marbles. Without looking, you choose two marbles out of the bag. What is the probability t