kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

What act was passed by the government of California in 1850 concerning the Indians? A. Indian Treaty Act B. Act for the Government and Protection of Indians C.
One way to punctuate a compound sentence correctly is to join the two independent clauses with
Can someone help me with this?
In The Odyssey which personality trait does Odysseus reveal when he Ventures into the cyclops's cave
I have nooooooooo idea what this means! Help plzzz
How Did Geography Affect the Ottoman Empire?
PLEASE HELP ME ASAP Read the excerpt from "Land for Free."   "Tomorrow is a very important day for our family. As you know, the name Bauer is the German word f
I need to know this awnser
-3x+32–7x=-2(5x+10) could someone help me out
please help ASAP, what is the value of x?