TheForgottenOne
TheForgottenOne TheForgottenOne
  • 01-10-2015
  • Biology
contestada

Which nutrient would you take to maintain healthy eyesight?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2015
 omega-3 fatty acids, lutein, zinc, and vitamins C and E
Answer Link

Otras preguntas

Learn with an example An 8-pack of sweatshirts costs $76.72. What is the unit price? per sweatshirt
I need to find the composite function with these two equations. I also need to find the domain.
A trail mix recipe asks for 4 cups of raisins for every 6 cups of peanuts. Write a proportional equation where r represents the amount of raisins, and p represe
Divide using polynomial long division.(6x^4+20x^2-4)/ (x^2+3)
Convert percent to fraction and simplify if possible 11% =
A person places $531 in an investment account earning an annual rate of 6.1%,compounded continuously. Using the formula V = Pe", where V is the value of theacco
reciprocal of 17 and 11/12 (they are separate)
The current, I, in an electrical conductor varies inversely as the resistance,R, of the conductor. The current is 5 amperes when the resistance is 882ohms. What
Find the slope of the line containing the two points. (If an answer is undefined, enter UNDEFINED.)(−3, 1), (2, 7)
Simplify this radical.Help me please I think it’s A but not sure