nicole270 nicole270
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50, find the cost of 10 pounds of bananas

If three pounds of bananas cost 450 find the cost of 10 pounds of bananas class=

Respuesta :

juliamartin21 juliamartin21
  • 01-12-2017
Each pound costs $1.50 so 10 times $1.50= $15
Answer Link

Otras preguntas

The percentage of automobile consumers who are under 50 years of age decreased approximately linearly from 58.8% in 1980 to 50.5% in 1995. (A) Predict when the
Help Me. I need to get back on track on common factors and factors.​
Circle O is shown. Line segment J E is a diameter and line segment O B is a radius. A line is drawn from point J to point B to form a chord. Tangents B D and E
Fill in the table with the appropriate value to describe the amount of hot dogs eaten at a hot dog eating contest. Which value should be placed in the empty sp
Solve for 'x' in the following equation, explaining each step. 3^ (-3x+7) = 3^ (7x-13)
A uniform electric field exist between two parallel plate seperated by 1.2 cm. The intensity of the field is 23 KN/C. What is the potential difference between t
Driving through slow, congested traffic on a busy Saturday afternoon, you barely have time to notice all of the signs on the shopping malls. Your friend wants y
The cdc recommends that catheters be used for the least possible amount of time due to which type of infection?.
What is important about all wooden utensils in the kitchen
In a written message, a claim must be______ with strategic support O described O discredited O expanded O proven.