BadVibes666
BadVibes666 BadVibes666
  • 03-01-2018
  • Mathematics
contestada

Leona spent 35.98 at the mall. She bought a T-shirt and a book. The book cost 18.25. How much did the T-shirt cost?

Respuesta :

ArGM2015
ArGM2015 ArGM2015
  • 03-01-2018
35.98 - 18.25 = 17.73

The t-shirt cost her 17.73.
Answer Link
srahman2
srahman2 srahman2
  • 03-01-2018
So that would mean you subtract 18.25 from 35.98 to find out how much is the shirt costs, since the book is 18.25, and the leftover can only be how much the shirt costs.

35.98 - 18.25 = 17.73

She spent $17.73 on that shirt.
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following expressions are equivalent to 6.53 - (-4.11) + 7.926.53?(Choice A)A6.53-(-4.11+7.92)6.53−(−4.11+7.92)6, point, 53, minus, left parenthesi
What was the Southeast Asia Treaty Organization (SEATO)?
4. How far does a car travel in 90 seconds if it is traveling at a speed of 55 m/s?
You send half of your allowance on Monday .On Tuesday you send half of what is left then on Wednesday you send half of what remains .What fraction of your allow
Which two statements are both true? (Full question above)
Youssef can either way from his home to his workplace or ride his bicycle. he walks at a pace of 1 block per min, but he can travel 1 block in 20 sec on his bic
Can someone tell how to do this?
The cost of pumpkin seeds is proportional to their weight. A 24-ounce bag of pumpkin seeds costs $6.00. What is the unit rate for the pumpkin seeds? $0.24 per o
If revenue is $3,000 and operating expenses are $4,000, cash flow equals _____. -$1,000 $1,000 -$7,000 $7,000
Solve the inequality. Graph the solution. 4(n-3) -6>18