tairhead1p208ma tairhead1p208ma
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

What's the unit rate $4.80 for 6 cans

Respuesta :

srahman2
srahman2 srahman2
  • 04-01-2018
If you're looking for the unit rate in this situation, then you're looking for how much each can costs (by itself.) That would mean that we would divide 4.80 by 6 to find how out how much each can costs by itself.

4.80 ÷ 6 = 0.80

Each can costs $0.80
Answer Link

Otras preguntas

What's the square root of 98
evaluate -a.   a=2.2  need help
Which statement is true? 500 is 10 times as much as 50 500 is one tenth as much as 50
Simplify and show your work -8 + 4i / 4 - 4i
If a line has no y-intercept, what can you say about the line?
convert to a scientific notation  860,000,000,000 =
What is the GCF of 32 and 48
What's the square root of 98
What effect did the Revenue Act of 1926 have on Americans?
change 0.025 , 0.00003 , 0.00197 to scientific notation